Cookies management by TermsFeed Cookie Consent Knihovna | Nová Hradečná
Dnes je: úterý, 23. červenec 2024
Svátek má: Libor

Knihovna

I. historie

V minulosti měly knihovny vždy přímou spojitost se školou. V naší obci vznikla škola již roku 1656, jako farní škola v pořadí druhá na Uničovsku. Ve škole se učilo česky i německy. Dá se tedy předpokládat, že od té doby se tradují prvé čtenářské zkušenosti a zážitky obyvatel Hradečné a Hradce.
Další tradiční akcí, která se koná u příležitosti Svátku matek, je Setkání generací. Naše členky napekly pro hosty a vystupující dobré koláčky a při posezení u kávy a vínka si všichni mohli poslechnout písničky a někteří si i zatančili.

Ovšem zřízení knihovny podobné dnešnímu typu se datuje až po vzniku ČSR v roce 1918, kdy zásluhou Odboru národní jednoty v Olomouci a také za podpory Obvodové knihovny v Olomouci začínají vznikat české knihovny ( v českých obcích) a hraničářské knihovny ( v českoněmeckých obcích). V naší obci byla hraničářská knihovna, která dle záznamů měla v roce 1921 asi 98 vlastních svazků a v roce 1927 již 308 vlastních českých svazků. Za druhé světové války byla naše obec přičleněna k Německu a působila zde jen německá knihovna.

Druhým historickým mezníkem naší knihovny byl r. 1945. Po skončení války a odsunu německého obyvatelstva se obce Hradečná a Hradec staly ryze českými. Byly zprovozněny české školy a také zřízeny Místní lidové knihovny. V roce 1960 došlo ke sloučení obou obcí a tedy i knihoven a vznikla obec Nová Hradečná a místní knihovna v Nové Hradečné.

II. umístění knihovny

V průběhu posledních 50ti let bylo umístění knihovny několikrát změněno - školní budovy v Hradečné a Hradci, budova MNV v Nové Hradečné a budova hasičské zbrojnice, budova bývalé MŠ ve středu obce. Poté byla knihovna přestěhována do prostor v 1. patře obecního úřadu. Od r. 2023 už funguje knihovna v přízemí obecního úřadu v revitalizovaných prostorách bývalé ordinace obvodní lékařky, která zde ukončila svoji činnost. Knihovna tak zaslouženě získala větší a světlejší prostory a jejím největším bonusem se stal i bezbarierový přístup, který návštěvníci jistě ocení.

III. současnost

Od 1.1.2003 je zřizovatelem místní knihovny obecní úřad, který zajišťuje veškeré potřeby pro provoz knihovny. Na základě smlouvy s obecním úřadem poskytuje regionální funkce dle zákona č. 257/2001 Městské knihovny Olomouc. Do této kategorie je zařazena metodická pomoc Městské knihovny Litovel, odkud jsou také dodávány výměnné soubory 30 – 40 knih. Na tyto regionální činnosti a nákup nových knih přispívá naše obec částkou 5.000,- Kč ročně.


V současné době tvoří knižní fond 3000 svazků. V naší knihovně je také zaveden internet, který mohou návštěvníci knihovny využívat.

Knihovna je otevřena pravidelně každé pondělí od 13:00 hod do 17:00 hod. Zaregistrováno je 90 čtenářů a průměrný počet výpůjček za rok je 2000 svazků.

Na Vaši návštěvu se těší knihovnice Mgr. Svatava Rutarová.
 

Mobilní rozhlas

Napište nám

Pokud nám chcete něco sdělit, využíjte prosím formulář el. podatelny

Přejít na stránku el. podatelny

Novinky na e-mail

Nechte si zasílat aktuální informace na e-mail, dostanou se tak k Vám novinky z dění obce.

Registrovat k odběru

Zelená Stuha Naučná stezka krajinou památného Bradla Ochutnávej Hradečnou POV 2020 Protikorupční linka Olomoucký kraj
Mas Uničovsko Mikroregion